2017 година се очертава като една от най-добрите за развитието на селския туризъм у нас, като отчетеният ръст през летния сезон е цели 20%, съобщава "Труд", като се позовава на данни от Асоциацията на българските села (АБС). Така настоящата година е четвъртата поредна година с позитивен тренд.
Над 85% от легловата база в местата за настаняване през отпускарския август е била запълнена, което е своеобразен рекорд. А печелившата стратегия е ясна - съчетанието от природа, вкусна храна и добро обслужване.
"Това е персоналното отношение и внимание, което туристите трудно могат да получат в големите хотелски комплекси по курортите. На следващо място е гарантираното на повечето места качество и произход на храната. На село буквално пред очите могат да ти направят салатата с пресни зеленчуци", коментира пред вестника председателят на асоциацията Борислав Борисов.
На този етап на селски туризъм залагат българи, главно млади семейства със средни и високи доходи. Интересът от чужди туристи все още е изключително слаб и е под 2%, сочат данните на АБС.
Предпочитаните дестинации за отдих на село са най-често край Благоевград, Пловдив, Смолян и Велико Търново. Общо около 80 са селата у нас, които предоставят такива условия. Сред тях са Дорково, Крушуна, Долен, Жеравна, Боженци, Арбанаси и др.
"Като цяло обаче инфраструктурата остава проблем. До много населени места, край които минават магистралите, изобщо не са направени пътни отбивки", посочи Борислав Борисов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Berkshire Hathaway изоставя учебника за инвестиции на Уорън Бъфет
Федералният резерв се нуждае от по-добра, а не от по-малко комуникация
Доматите поевтиняват с близо 23% на борсите у нас тази седмица
Британският премиер Киър Стармър може да подаде оставка утре
A1 Motor Park приема ключови кръгове от Републиканския шампионат по мотоциклетизъм
Ванс пристигна в Швейцария за мирни преговори с Иран, Ормузкият проток е основна тема
Черешите и доматите поевтиняват, но битката със спекулата буксува
От Канарските острови до беквокалите на Мона: Десислава Иванова и нейната мисия да модернизира фолклора
Вълна през лятото: Дрехите от меринос като еко хит у нас
Дъщерята на Гордън Рамзи и Адам Пийти очакват първото си дете (+СНИМКА)
Приключенецът Мартин Гергов ще обиколи България с ретро колело "Балкан"
Сензационно разкритие! Успешен треньор на ЦСКА се разминал с Левски
Нов удар за Бразилия
Белгия – Иран
Испания – Саудитска Арабия
Свраките отказаха 80 милиона за халф
„Лъвиците“ треснаха Украйна след обрат
МОЛЕЦ стартираха лятното си турне пред 5000 души и със специална изненада от DARA
Поверия за 21 юни – най-дългият ден в годината
Баница със сирене и спанак за Еньовден
Магията на хортензията: Цветето на хармонията и късмета
Нумерологична прогноза за 21 юни
Седмична таро прогноза за 22 - 28 юни
Издирват 3500 нашенци за непогасени студентски заеми на Острова
Председателят на Камарата на архитектите във Варна: Събарянето на сгради в „Баба Алино“ може да се забави с години
Трионда се оказа неуловима за вратарите' на Мондиал 2026
Много настроение и огнен финал на осмия фестивал „Фолклорна палитра“ в Девня (СНИМКИ)
ЕС с нови ограничения върху опаковките и пластмасите
Безплатни прегледи за ранна диагностика на рак на маточната шийка във Варна
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни